TheBux

Hisoblagichlar

Oʻzbekiston ishlab chiqarish taqvimi: oylar boʻyicha ish kunlari va soatlari

Tekshirilgan 13 sentabr 2026-yil

Qisqa javob

Taqvim Oʻzbekiston Respublikasida har oyda necha ish kuni va soat borligini koʻrsatadi. Besh kunlik hafta kuniga 8 soatdan, olti kunlik hafta dushanbadan jumagacha 7 soatdan va shanba kuni 5 soatdan hisoblanadi. Bayramlar, qoʻshimcha dam olish kunlari va koʻchirishlar hisobga olingan: har bir sana yonida uni belgilagan hujjat koʻrsatilgan.

Ish haftasi
Oy

Kuniga: 8 soat, dushanbadan jumagacha

1978

ish soati

ish kuni248

dam olish va bayram kunlari117

Bir soatga qisqartirilgan bayram oldi kunlari: 6

Bayram va ishlanmaydigan kunlar

  • 1-yanvar — Yangi yil
  • 14-yanvar — Vatan himoyachilari kuni
  • 8-mart — Xalqaro xotin-qizlar kuni
  • 20-mart — Ramazon hayiti (ПП-106 от 17.03.2026)
  • 21-mart — Navroʻz
  • 9-may — Xotira va qadrlash kuni
  • 27-may — Qurbon hayiti (ПП-194 от 20.05.2026)
  • 1-sentabr — Mustaqillik kuni
  • 1-oktabr — Oʻqituvchi va murabbiylar kuni
  • 8-dekabr — Konstitutsiya kuni

Dam olish kunlarining koʻchirilishi

  • 8-mart → 9-mart — 8-mart yakshanbaga toʻgʻri keldi
  • 21-mart → 23-mart — 21-mart shanbaga toʻgʻri keldi
  • 9-may → 11-may — 9-may shanbaga toʻgʻri keldi
  • 12-dekabr → 31-dekabr — dam olish kuni 12-dekabr shanbadan 31-dekabr payshanbaga koʻchiriladi

Hujjat bilan eʼlon qilingan norma qayerda farq qiladi

  • 2-yanvar (УП-257 от 24.12.2025) — Farmon uni ishlanmaydigan kun deb eʼlon qilgan, biroq eʼlon qilingan ish vaqti normasida u ish kuni sifatida hisobga olingan. Taqvim eʼlon qilingan normaga amal qiladi.
  • my.gov.uz portalidagi yillik norma — 1979 soat, qoida boʻyicha hisob 1978 soat beradi. Farq bitta bayram oldi soatida: portal besh kunni qisqartiradi, qoida esa oltitasini.

Hisoblagichlar

Oylar boʻyicha ish vaqti normasi

Oʻzbekiston Respublikasida 2026-yil uchun ish vaqti meʼyori: besh va olti kunlik ish haftasida oylar boʻyicha ish kunlari va soatlari
OyKunlar5 kunlik, kunlar5 kunlik, soatlar6 kunlik, kunlar6 kunlik, soatlar
Yanvar312015924159
Fevral282016024160
Mart311915122146
Aprel302217626174
May311713420132
Iyun302217626174
Iyul312318427181
Avgust312016025165
Sentabr302116725166
Oktabr312116826172
Noyabr302116825167
Dekabr312217525166
Yil boʻyicha36524819782951962

Raqamlar qayerdan olingan

Kompaniyangiz IT Park rezidentligiga oʻtadimi — 2 daqiqada tekshiring

Hisob-kitobni Telegramda olish